top of page
  • Co je obřízka?
    Obřízka (cirkumcize) je operační výkon, při kterém lékař odstraňuje předkožku a v důsledku toho zůstává žalud penisu obnažen. Cílem operace je částečné nebo úplné odstranění předkožky a následné uvolnění žaludu a ústí močové trubice a také možnost volného ztopoření penisu. Odstraněním předkožky zabraňujeme též dalším zánětlivým změnám penisu nebo vzniku nádoru.
  • Co je fimóza?
    Onemocnění, při kterém není možné volně přes žalud přetáhnout předkožku, protože je zúžená. Zúžení může být úplné ve tvaru prstence, kdy obkružuje celou předkožku nebo částečné. Rozlišujeme jednoduchou fimózu, jizevnatou fimózu - zjizvení je nejčastěji po zánětech a relativní fimózu - předkožku nelze volně přetáhnout při erekci.
  • Proč provádíme obřízku?
    Hlavními důvody, proč provádíme obřízku, jsou: • kosmetický vzhled, • fimóza (těsná předkožka), • parafimóza (neschopnost přetáhnout staženou předkožku zpět přes žalud), • balanitída a balanopostitída (zánět žaludu nebo zánět žaludu a předkožky), • frenulum breve (krátká uzdička, která se při pohlavním styku trhá), • jiná onemocnění předkožky, včetně nádorů.
  • Kdy uvažovat o obřízce?
    Pokud máte předkožku zúženou natolik, že ji nelze přetáhnout přes žalud (jedná se o fimózu), je obřízka více než potřebným výkonem. Horším, akutním stadiem fimózy je tzv. parafimóza tj. komplikace fimózy, kdy se už původně obtížně přetažitelná předkožka přetáhne přes žalud, ale nevrátí se a zaškrtí penis. Dochází pak k otoku žaludu. Dalším zdravotním důvodem pro podstoupení obřízka jsou opakovaná infekční onemocnění předkožky a žaludu. Pacientem vyžadujícím obřízku může být také muž, jemuž přítomnost předkožky vadí z hygienických, estetických, osobních nebo náboženských důvodů.
  • Jaké jsou výhody obřízky?
    Obřízka snižuje riziko výskytu nádoru penisu. V předkožkovém vaku neobřezaného penisu se totiž hromadí takzvané smegma, které může ke vzniku nádoru penisu přispívat. Obřízka snižuje riziko přenosu sexuálně přenosných nemocí, například papilomavirů na partnerku muže, u ženy se tak snižuje pravděpodobnost výskytu nádoru děložního čípku. Klesá též riziko přenosu mykóz a bakteriálních zánětů. Obřízka může dokonce snížit riziko přenosu viru HIV. Studie Světové zdravotnické organizace prokázala pozitivní vliv obřízky při prevenci vzniku AIDS. Jedním z možných vysvětlení je fakt, že penis zbavený předkožky je méně náchylný ke vzniku infekcí, včetně sexuálně přenosných, snižuje tedy i možnost přenosu viru HIV. Citlivost žaludu se snižuje, což vede k oddálení vyvrcholení (orgasmu). Podle některých studií může obřízka ovlivnit problémy s předčasnou ejakulací a prodloužit tak výdrž při sexuálním aktu.
  • Je obřízka bolestivá?
    Ačkoliv se jedná o velmi citlivá místa, nemusíte se obávat bolesti. Samotný výkon je proveden v místním znecitlivění a po operaci jsou operovaná místa ještě několik dní citlivější, ale brzy se vše vrací k úplnému normálu.
  • Jak obřízka probíhá?
    Obřízka trvá asi 30 - 45 minut. Výkon provádíme v místním znecitlivění. Při výkonu lékař odstraní předkožku z penisu skalpelem nebo ji odstřihne nůžkami. Poté sešije okraje kůže jednotlivými stehy. Používáme vstřebatelné stehy, které se samy po 2-4 týdnech z rány uvolní. Po operaci je penis v obvazu, který přikládáme ze stran tak, aby zůstal prostor pro močení. První den po výkonu odstraňujeme obvaz. Po sejmutí obvazu může být penis mírně oteklý, patrné jsou také stehy po jeho obvodu těsně pod žaludem. Zvýšená hygiena v místě operace je nezbytným předpokladem pro dobré zhojení kůže. Ránu doporučujeme 2× denně máčet v roztoku z heřmánku. Močení po operaci nedělá žádné potíže, ale o pohlavním styku po obřízce přemýšlejte až za měsíc po výkonu, aby nedošlo k předčasnému uvolnění stehů a rozrušení jizvy. První pohlavní styk po operaci nemusí být moc příjemný, jednak z důvodu vyšší citlivosti jizvy, ale také můžete mít pocit „krátké kůže“ na penisu. Vše se samo rychle spraví, kůže mírně povolí a jizva je s odstupem času stále méně patrná.
  • Jaká je pooperační péče po obřízce?
    Po výkonu není nezbytná pracovní neschopnost a nejsou bolesti, které by vyžadovaly trvalé tlumení léky. Nástup bolestí v následujících dnech je spíše signálem infekce v ráně. Lze jí předejít zvýšenou hygienou a dezinfekcí rány antibiotickou mastí, kterou dostanete po výkonu v pooperačním balíčku. Pokud se stav rychle neupraví, je nutná kontrola. Při optimálním průběhu hojení se rány zhojí asi do týdne a stehy se spontánně uvolní do 2-4 týdnů. I při komplikovaném průběhu se většinou hojení neprotáhne nad 4 týdny.
  • Jaké jsou komplikace obřízky?
    Pooperační komplikací může být větší otok, také se může projevit nežádoucí reakce na šicí materiál a předkožka se hojí hrubší jizvou. Ta se však postupem času většinou upraví sama. Otok předkožky se dá většinou zvládnut koupelí v heřmánku. U některých pacientů však může nastat opačný efekt, předkožka je heřmánkem alergizována, proto je vhodnější spíše oplach borovou vodou nebo roztokem hypermanganu 3-5x denně. Ústupu otoku se dá také zabránit chlazením. Po odeznění otoku je nutná pravidelná hygiena, předkožku pravidelně přetahovat a umývat.
  • Ovlivňuje obřízka velikost penisu?
    Ne. Struktury penisu, které jsou odpovědné za jeho délku a obvod, se nacházejí hlouběji v penisu. Pokožka je jedinou složkou, která se obřízkou změní, a není tedy žádná možnost změnit velikost penisu tímto výkonem. Obřízka taktéž neovlivňuje erekci penisu.
  • Ochrání mne obřízka před sexuálně přenosnými nemocemi?
    Ne. Obřízka neposkytuje ochranu proti sexuálně přenosným nemocem, včetně infekce HIV. Obřízka sice snižuje pravděpodobnost přenosu sexuálně přenosných nemocí včetně HIV, ale proti těmto nemocím je stále nejlepší ochranou kondom a partnerská věrnost.
bottom of page