top of page

FIMÓZA

Fimóza (kukla) je zúžená předkožka. Toto onemocnění narušuje normální život pacienta a může být spojeno i s některými vážnými komplikacemi. Za normálního stavu lze předkožku rukou přetáhnout a obnažit tak žalud. K témuž dochází při ztopoření penisu. Je-li však předkožka na svém konci zúžená, nelze ji přetáhnout přes širší žalud – tomuto stavu říkáme fimóza. Příčinou fimózy může být také krátká uzdička (spojení předkožky a žaludu na spodní straně penisu), která pak brání volnému pohybu předkožky. Pokud není předkožka volně pohyblivá, může se za žaludem zaškrtit, takže ji již nelze přes žalud vrátit zpět, odtok krve je přerušen a výsledkem je výrazný otok penisu a promodrání žaludu. Tomuto stavu říkáme parafimóza.

PŘÍČINY

Fimóza je velmi často vrozená, někdy však vzniká i během života.

Po narození se s ní setkáváme téměř u všech chlapců, kdy vnitřní list předkožky a žalud jsou navzájem slepeny. V pozdějším věku u zdravého jedince fimóza vymizí. Někdy však přetrvává a pak je nutné ji řešit.

Fimóza však vrozená být nemusí a může vzniknout až během života, například po zánětech na žaludu nebo po poranění předkožky. Dochází k ní např. u dětí necitlivým přetahováním zúžené předkožky. Poraněná předkožka má tendenci se jizvit a zužovat. K podobnému výsledku může dojít v případě, že dospívající chlapec s mírnou fimózou (zde již fimóza není normální stav) se „léčí“ neodborně sám častým bolestivým přetahováním předkožky přes žalud s cílem ji rozšířit. Krátkodobý efekt tato „samoléčba“ přinést může, po delším čase se ale předkožka může zajizvit a zúžit ještě více.

PŘÍZNAKY

Fimóza se projevuje tím, že předkožku nelze vůbec nebo jen obtížně přetáhnout přes žalud. Stahování předkožky ze žaludu může být bolestivé. Následkem jsou problémy při pohlavním styku, který může být pro muže bolestivý a nepříjemný. Kromě toho často dochází k poranění předkožky, k jejímu zajizvení a dalšímu zúžení. Při dlouhotrvající fimóze se navíc kvůli nedostatečné hygieně pod předkožkou na žaludu hromadí bílá hmota zvaná smegma. Tento stav jednak nepůsobí příliš esteticky, a navíc může vytvářet podmínky pro vznik nádoru penisu.

VYŠETŘENÍ

Fimózu diagnostikuje urolog pohledem a tělesným vyšetření penisu, při kterém také může zhodnotit její závažnost.

Jizevnatá fimóza je patrná bez jakéhokoliv vyšetření, prstencovitou fimózu je nejlépe vidět, když přetáhneme předkožku směrem ke kořeni penisu (bledé prstencovité zúžení předkožky), relativní fimózu nelze vyšetřit, usuzovat se dá pouze podle potíží pacienta. U jednoduché fimózy se často objevuje balónovité zvětšování předkožky při močení.

LÉČBA

Fimózu můžeme léčit konzervativně nebo chirurgicky.

Jednoduchou fimózu můžeme léčit konzervativně, do prstence vtíráme kortikoidní mastičku, předkožka se postupně rozvolní a rozšíří. Mast účinkuje lokálně, nejsou proto opodstatněné obavy ze systémového účinku. Tímto způsobem můžeme vyléčit některé pacienty s jednoduchou fimózou. Pokud je konzervativní léčba neúčinná, nebo se jedná o jizevnatou fimózu, volíme operační řešení.

Obřízka neboli cirkumcize je chirurgický výkon, při kterém lékař odstraní předkožku penisu a obnaží se tak žalud. Výkon je relativně jednoduchý, provádí ho urolog, nejčastěji v místním znecitlivění. Po obřízce je penis několik dnů až týdnů citlivý a může být i bolestivý na dotyk.

Jednou z možností je neodstraňovat celou předkožku, ale pouze její zúženou část. Nevýhodou tohoto výkonu je, že žalud krytý předkožkou jen zčásti působí méně esteticky (část žaludu krytá předkožkou časem dostane jinou barvu než část obnažená) a snáze se pod předkožku zachycuje ochlupení. Po částečné obřízce zůstává tvorba smegmatu i vlhký prostor mezi oběma listy předkožky a výkon tak nepřináší žádné výhody kompletní obřízka (hygiena, přenos a odolnost vůči infekcím, atd.).

bottom of page